Wieża Bismarcka na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015 m.n.p.m i jest najwyższym szczytem Gór Sowich.
Pierwsza wieża widokowa na Wielkiej Sowie powstała w 1885 roku. Była to drewniana konstrukcja, która przetrwała do jesieni 1904 roku, kiedy to została rozebrana ze względu na zły stan techniczny.

Drewniana wieża na Wielkiej Sowie (www.dolny-slask.org)

W tym samym roku Federacja Towarzystw Górskich na Sowie (niem.Verband der Gebirgsvereine an der EuleVGE) zainicjowała budowę nowej wieży.
Wieżę zaprojektował architekt Henning, a budowę powierzono firmie Bastänier & George z Lipska. Pod koniec czerwca 1905 roku rozpoczęto przygotowania do budowy. Kamień węgielny położono 1.07.1905. Na początku 1906 r. prace były na ukończeniu. Uroczystego otwarcia, w obecności gubernatora barona von Richthofena, hrabiego Seidlitz-Sandrezckiego i przedstawicieli różnych władz, dokonano 24.05.1906 r.
W pierwszym roku sprzedano 21 tys. biletów wstępu.

                                                                                               źródło fotopolska.eu

 Wieża ma 25 m wysokości a na szczyt prowadzą schody liczące 114 stopni. Na parterze w pomieszczeniu gdzie obecnie znajduje się kiosk była izba pamięci, w której umieszczono popiersie Bismarcka. W oknach izby były witraże z motywami związanymi z  kanclerzem. 
W 2006 roku przeprowadzono remont, mocno nadgryzionej zębem czasu wieży. Uroczyste otwarcie wyremontowanej wieży miało miejsce 16 czerwca 2006 r.

Wieża w sierpniu 2015

 

Wieża Bismarcka na Wieżycy

Na Wieżycy w Masywie Ślęży znajduje się wieża Bismarcka zbudowana według projektu Wilhelma Kreisa. Powstała z inicjatywy Wrocławskiego Zrzeszenia Studentów. Wieża pierwotnie miała stanąć na szczycie Ślęży. Pod koniec 1905 komitet budowy dysponował potrzebą kwotą aby rozpocząć prace.
Wstępne prace rozpoczęto na początku 1906 r. Przygotowano kamień na budowę wieży oraz zbudowano drogę dojazdową.                                       

Wieża w 1907 r. (www.fotopolska.eu)

13.05.1906 w obecności 600 studentów i rektora Uniwersytetu Wrocławskiego położono kamień węgielny. Prace budowlane mogły zostać zakończone pod koniec 1906 roku. Budowniczym został mistrz murarski Josef Sandmann z Proszkowic koło Mietkowa. 
Uroczyste otwarcie odbyło się 21.06.1907 r. Podczas uroczystości klucze do wieży przekazano burmistrzowi Sobótki.
Wieża ma 15 m wysokości, zbudowana jest ze ślężańskiego granitu, pierwotnie powyżej tarasu widokowego  zamontowana była misa ogniowa. Na platformę widokową prowadzi 60 stopni. 

Wieża w 2013

Śnieżnicka jesień


Mglisty jesienny dzień na Śnieżniku.



















Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze

Wieże Bismarcka budowane w latach 1869-1934 ku czci kanclerza. Na całym świecie powstało ich 240. Pod koniec XIX wieku Niemiecki Związek Studentów ogłosił konkurs na projekt wieży. Celem konkursu było wybranie projektu według którego miały powstawać wieże. Zwycięski projekt drezdeńskiego architekta Wilhelma Kreisa pod nazwą Zmierzch Bogów posłużył za podstawę do budowy około pięćdziesięciu wież. Na terenie obecnej Polski zachowało się siedemnaście wież z około czterdziestu istniejących.
Nieopodal Janówka (niem. Ober Johansdorf) na Jańskiej Górze (niem. Johansberg) znajduje się pierwsza wzniesiona ku czci Bismarcka wieża. Właściciel majątku ziemskiego w Wättrisch (dzisiaj wieś Sokolniki) Friedrich Schröter (1820-1888) planował budowę wieży Bismarcka już w roku 1863. Budowę rozpoczęto 15.04.1869. Do budowy wieży posłużył miejscowy serpentynit, oraz piaskowiec, granit i cegły. Wykonawcą został mistrz murarski Bernhardt z Niemczy pod nadzorem kierownika budowy Rademachera. Uroczyste otwarcie odbyło się 18.10.1869. Wieża ma 22,5 m wysokości a koszt budowy wyniósł 18000 marek. Po uroczystym otwarciu, od roku 1870 w każdą sobotę i niedzielę, wieża wraz z otaczającym ją parkiem dostępna była dla zwiedzających. W wieży prowadzona była działalność gastronomiczna i rozrywkowa. 
W czasie walk w 1945 roku w wieżę trafiły dwa pociski, które uszkodziły ją w znacznym stopniu. Choć na górny taras widokowy nie da się już wejść warto odwiedzić to zapomniane dziś przez turystów miejsce.





Popularne posty