Trójpański Kamień

Granica między Czechami a Śląskiem to jedna z najstarszych granic w Europie. Na zachodnim zboczu Leszczyńca w Górach Kamiennych w paśmie Gór Suchych zachował się najbardziej okazały z dawnych znaków granicznych - Trójpański Kamień (cz. Třípanský kámen, niem. Dreiherrenstein). Postawiony w 1732 r. na styku granic Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Było to jednocześnie miejsce styku dóbr opactwa w Broumowie, Hochbergów z Książa i Stillfriedów z Nowej Rudy. Obecnie przebiega tędy granica polsko-czeska a miejsce to jest stykiem granic powiatów kłodzkiego, wałbrzyskiego i nachodskiego.
Trójboczny słup o wysokości ok. 1,6 m wykonano z piaskowca. Na każdym z boków wyryto herby i inicjały właścicieli ziem oraz datę 1732. 



Herb na boku zwróconym w kierunku Głuszycy należał do hrabiego von Hochberg von Fürstenstein; inicjały C.E. oznaczają, że był on hrabią bezpośrednio podległym cesarzowi, M.G.V.H. oznaczają Max Graf (hrabia) von Hochberg. Na herbie skierowanym w stronę Nowej Rudy inicjały I.B.V.S. oznaczają Joseph Baron von Stiellfried. Trzeci herb jest skierowany w stronę Ziemi Broumovskiej. Inicjały O.A.B. – Otmar (Zinke), Abt (opat) von Braunau. Na stronie tej widoczne są też daty:1870 i 1966.Obecnie ryty są już mocno zniszczone. Najlepiej zachowana jest strona "broumowska". Na kamieniu znajduje się też ryt krzyża i liczba 430 . Jest to pozostałość po XIX znakowaniu granicy.

Strona broumowska

Strona "głuszycka"

Strona "noworudzka"



Idąc granicą w kierunku Słonecznej Kopy spotkamy jeszcze dwa kamienie graniczne opactwa broumowskiego z inicjałami NAB (opat Johannes Nepomuk Rotter) i datą 1856 na jednym i  "NAB 1846" oraz brzewnem na drugim.




Trójpański Kamień na mapie Prus z 1877 (źródło mapy mapire.eu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty